Vietnamas – tikras rojus žemėje

Daugelis Vietnamą įvardija kaip vieną iš šalių, kuri paliko didžiausią įspūdį. Ir neveltui… Vietnamo gamta, permaininga istorija, skanus maistas ir labai nuoširdūs žmonės užkariauja net ir didžiausių skeptikų širdis. Tiems, kurie yra aplankę lietuvių pamiltą Tailandą, gali atrodyti, jog netoli viena nuo kitos esančios valstybės bus labai panašios, tačiau priešingai nei Tailandas, Vietnamas vis dar turi paslaptingą šydą, kuris tik ir laukia būti atskleistas. Tad kuo Vietnamas toks ypatingas?

egzotinės kelionės, pažintinės kelionės, kelionė į vietnamą

Truputis istorijos

Vietnamo istorija yra labai komplikuota ir permaininga. Yra teigiama, jog oficialiai Vietnamas atsirado 2879 m. pr. Kr., kai buvo įkurta pirmoji Hong Bang dinastija. Nuo III a. pr. Kr. iki XX a. ne tik dėl besikeičiančių laikų, bet ir dėl užsienio šalių intervencijos, Vietnamui teko patirti daug įvairių pakilimų, nuosmukių, sukilimų. Nuo II a. pr. Kr. Kinija tapo pagrindine „žaidėja“ Vietnamo politikoje ir kultūroje ir tai tęsėsi iki pat 938 m., kai Vietnamas įgavo autonomiją, tačiau ne suverenitetą. Dėl ilgai trukusio dominavimo regione, kinų kultūros pėdsakai matomi įvairiose srityse: architektūroje, kalboje, maiste. Ankstyvajame XIX a. po pasaulį pasklido imperializmo ir kolonializmo idėjos. Pasinaudodama misionierių pagalba ir puoselėjant glaudžius mainų ryšius, Prancūzija pamažu kolonizavo Vietnamą. Šis etapas Vietnamo istorijoje yra ne tik vienas tragiškiausių, bet ir įdomiausių, kadangi padėjo suklestėti kultūros sektoriui. Atsirado nauji poetų judėjimai, pradėta kurti moderni muzika, dramos, įkurtos Hanojaus ir Saigono operos ir kino teatras. Prancūzija taip pat stipriai pakeitė ir Vietnamo virtuvę, architektūrą, madą, sukūrė modernią infrastruktūrą. Atėjus kolonizacijos periodo pabaigai, 1945 m. rugpjūtį, komunistų partija, vedama Ho Ši Mino, sėkmingai perėmė valdžią ir rugsėjo 2 – ąją įkūrė demokratinę Vietnamo respubliką. Tačiau panašiai kaip ir Pietų Korėjoje, neilgai trukus, šiaurinėje dalyje sustiprėjo komunizmo idėjos (remiamos socialistinių valstybių), o pietinėje dalyje – demokratija (remiama JAV ir kitų demokratinių valstybių). Neilgai trukus tai peraugo į Vietnamo karą (1954-1975), kuris atnešė daug žalos ne tik Vietnamui, bet ir JAV, kurios įvaizdis po nesėkmingo Vietnamo karo pasiekė žemumas. 1975 m. pavasarį, artėjant karo pabaigai, Vietnamo patriotai palaužė demokratiškąjį režimą ir suvienijo šalį po komunistiniu šydu. Oficialiai, 1976 m. Balandžio 25 d. demokratinė Vietnamo respublika tapo Vietnamo socialistine respublika.

Gamta ir geografija

Vietnamas yra įsikūręs rytinėje Indokinijos pusiasalio dalyje ir ribojasi su Kombodža, Laosu, Kinija. O rytinę bei pietinę dalis skalauja Pietų Kinijos jūra.Vietnamą galime vadinti šalimi, kuri siūlo įvairovę gamtos mylėtojams, pradedant kalnais ir miškais, baigiant nuostabiomis upėmis ir jūromis. Viena iš populiariausių vietų Vietname yra Sapa miestelis, žavintis savo ryžių terasomis bei jį supančiais kalnais. Nuvykus į Sapą, yra būtina aplankyti Ham Rongo kalną, nuo kurio atsiveria ne tik nuostabus vaizdas į Sapa slėnį, bet čia susipažinsite ir su Vietname augančių gėlių įvairove. Atkreipkite dėmesį į orchidėjų sodą ir į retas gydomąsias žoleles, nes jų galite rasti tikrai daug. Mėgstantiems jūros vaizdus, būtų keista neaplankyti Halongo įlankos, kuri yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Halongo įlanka garsi nedidelėmis salomis, kurių įlankoje yra net 3000. Šios salos smaragdiniame vandenyje stūkso ne tik pavieniui, bet ir grupėmis, kurios suformavo urvus, žymiąją Tian Kung grotą, kurioje gamta be sustojimo atlieka savo simfoniją. Dar labai svarbu aplankyti ir Tam Coc – Bich Dong, kuris yra dažnai įvardijamas kaip Halongo įlankos žemyninė versija. Tai užburiančių vaizdų slėnis, apsuptas kalnų, kuriame galite rasti urvus, pagodas, pasigrožėti lotosais. Tačiau svarbiausia vieta visame Vietname yra Mekongo upė ir jos delta. Tai upė, kuri glaudžiai susijusi su vietiniu išgyvenimu, kadangi joje pagaunama daugiau nei pusė žuvų ir užauginama daugiau nei pusė ryžių visame Vietname. Deltos pakrantėje įsikūrę įvairūs miesteliai, o pačioje upėje verda gyvenimas: aktyvi prekyba, žvejyba. Plaukiant Mekongo upe, sutiksite nacionalinius parkus glaudžiančius unikalią gyvūniją, paplūdimius, architektūrą.

egzotinės kelionės, pažintinės kelionės, kelionė į vietnamą

Architektūra

Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį galima pamatyti atvykus į Vietnamą – architektūra, kurioje susipina kinų ir prancūzų architektūros bruožai.Vaikštant sostinės Hanojaus gatvėmis, galite pamatyti namus pastatytus ant polių, skirtus apsisaugoti nuo potvynių. Taip pat įvairias šventyklas, pagodas, bendruomenių namus ir istorinius kaimus, kurie mena ilgą šalies istoriją. Nors architektūrai įtaką darė kitos kultūros, tačiau jos esmė išliko labai vietnamietiška. Tai architektūra priklausanti nuo regionų, kuriuose yra skirtingas reljefas, oro sąlygos, todėl ir pastatų tipai priklauso nuo jų. Dažniausiai namai yra labai paprasti ir natūralus, atsigręžiantys į gamtą ir jos turtus. Svarbus ir Feng Šui, todėl siekiama viską statyti taip, jog galėtų tekėti teigiama energija ir taip pasiekiama harmonija.

Maistas

Vietnamietiška virtuvė, kartu su Japonijos, Kinijos ir Tailando virtuvėmis yra bene populiariausia visame pasaulyje. Tai virtuvė kuri nors ir yra paremta giliomis tradicijomis, tačiau prisitaiko prie skirtingų regionų ar žmonių poreikių. Joje naudojami švieži, sezoniniai ingredientai, nenaudojant pieno ar aliejaus produktų. Svarbiausi vietnamietiškos viruvės akcentai – įdomi tekstūra, daržovių gausa ir žolelės (ypač kalendra), kurių patiekaluose galima rasti su kaupu. Vietnamo virtuvė yra kultūrų mišinys , todėl galima rasti populiarių kiniškų patiekalų (su vietnamietišku cinkeliu) kaip: wonton koldūnai, mėnulio pyragaičiai ar bao bandelės. Prancūzai taip pat paliko ir savo palikimą: Vietnamą supažindino su svogūnais, žiediniais kopūstais, salotomis, bulvėmis, morkomis ir Vietnamo labai pamilta kava. Nenustebkite, jei vaikščiodami gatvėmis pamatysite ir bagetes, nes jos Vietname ypač populiarios ir mėgstamos ne tik atvykėlių, bet ir vietinių. Vietnamo virtuvei įtaką darė ir Malaizija bei Kombodža, kurios pristatė šaliai kokosų pieną ir kai kuriuos prieskonius (ypač karį). Vietname galite rasti ir kopūstų sriubos ar čekiško alaus, kurie į šalį atkeliavo su komunizmo banga. Rytų filosofija irgi paliko savo pėdsaką, todėl vietnamietiška virtuvė remiasi penkiais elementais: medžiu, ugnimi, žeme, metalu ir vandeniu. Tad gaminant vietnamietiškus patiekalus yra bandoma šiuos elementus suderinti ir atrasti balansą tarp skonio ir sveiko maisto.

Dovanų idėjos iš Vietnamo

Vietnamas gali pasiūlyti daug ir labai prieinamomis kainomis, todėl galite pirkti įvairiausius dirbinius, maisto produktus ar suvenyrus. Būtinai užsukite į tradicinius turgelius, nes juose apsipirkinėti geriausia!

Rekomenduojame šiuos daiktus lauktuvėms:

Ao dai – turbūt, šiomis dienomis retai išvysite gatvėse Ao dai dėvinčius vietinius, tačiau nereiškia, jog tai yra visiškai pamirštas rūbas. Ao dai kostiumai yra patogūs, pritaikyti tropiniams Vietnamo karščiams, o tuo pačiu ir labai spalvingi. Ao dai gaminamas trunka neilgai, matavimas, medžiagos sukirpimas, siuvimas, gali trukti tik 3 valandas. Viskas priklauso nuo siuvėjos patirties. Rankų darbo Ao dai ne tik puiki dovana sau, bet ir draugams, kurie, galbūt, domisi mada ir ypač tradiciniais rūbais.

Kava – neparagauti ir nenusipirkti vietnamietiškos kavos būnant Vietname būtų tikrai keista, turint galvoje, jog Vietnamas yra vienas didžiausių kavos eksportuotojų visame pasaulyje. Dažniausiai vietnamiečiai geria filtruotą kavą pasaldindami ją kondensuotu pienu, tačiau galite išbandyti ir pasidaryti kiaušinių kavą (taip taip, kiaušinių!). Tai unikalus gėrimas, būdingas sostinei Hanojui. Kol verdama kava, kondensuotas pienas suplakamas su kiaušinių tryniais. Išvirus kavą ir supilus ją į stiklinę uždedama pagaminta puta. Gal ir keistai skamba šis derinys, tačiau yra sakoma, jog kava primena skystą tiramisu desertą, todėl atsiradus progai būtinai ją išmėginkite.

Žuvų padažas – mėgstantiems Azijietišką virtuvę, žuvų padažas yra vienas iš svarbiausių ingredientų suteikiančių patiekalams umami skonio. Nors jo galima rasti ir didžiuosiuose mūsų prekybos centruose, tačiau tikras vietnamietiškas žuvų padažas juos lenkia šviesmečiu.

Siuvinėti dirbiniai – Vietname siuvinėjimas yra praktikuojamas daugiau nei 700 metų. Dažniausiai siuvinėjami įvairūs gamtos motyvai, kraštovaizdžiai ar kasdieninio gyvenimo scenos. Rekomenduojame pirkti rankšluosčius, vėduokles, nosinaites, patalyne ar kitus dalykus, priklausomai nuo to kiek vietos turite lagamine.

Keramika – lako dirbiniai yra labai populiarūs Vietname. Jų populiarumas išaugo Vietnamui tapus Prancūzijos kolonija, ankstyvame XX a. Tai nuostabaus grožio keramika, kuri būna įvairių spalvų, dydžių, raštų ir gali būti puiki dovana visiems.

Vietnamietiškas šilkas – jeigu nenorite rankų darbo Ao dai, tačiau norite kažką pasisiūti sau ar parvežti draugams mėgstantiems siuvimą, vietnamietiškas šilkas yra prekė, kurią tikrai turėtumėte įsigyti. Šilko būna įvairiausių spalvų ir raštų, tačiau prieš pirkdami būtinai patikrinkite ar tai yra tikras šilkas, nes kaip ir visada, yra nesąžiningų pardavėjų bandančių turistams parduoti šilko padirbinius.

Vietnamietiški žibintai – tradiciniai žibintai papuoš bet kokį kambarį ar sodą. Jų būna įvairių spalvų ir įvairių vietnamietiškų raštų, gaminamų iš šilko. Kaina įvairi, tačiau galima rasti ir labai pigių. Negana to, tai puikus suvenyrams tiems, kas lagamine turi nedaug vietos, kadangi supakuoti žibintai būna plokšti.

Taigi, Vietnamas yra įdomi šalis, kuri perėmė kitų šalių bruožus ir padarė juos artimais sau. Tai kampelis žemėje, kuriame galima ne tik labai gerai pailsėti, bet ir pakeliauti, apžvelgiant įspūdingą gamtą, architektūrą, paragaujant unikalių skonių. Vietnamas patiks visiems keliautojams ir kvies Jus apsilankyti jame dar ir dar.