Kambodža – tragedijos šešėlyje pamiršta kultūra

Viena unikaliausių šalių Azijoje – Kambodža dažnai lieka kitų populiarių Pietryčių Azijos šalių šešėlyje. Jeigu ir žmonės žino apie Kambodžą, dažniausiai žino apie tragišką šalies istoriją susijusią su genocidu. Tačiau Kambodža nėra tik istorija. Tai šalis galinti pasiūlyti įspūdingą architektūrą, nenusileidžiančią pasaulio stebuklams, gamtą, kurioje gyvena ant išnykimo ribos atsidūrę augalai ir gyvūnai bei skanų maistą, kuris sušildo arba gali tapti ir iššūkių prie egzotikos nepratusiems keliautojams. Norint suprasti tikrąjį Kambodžos grožį, būtina aplankyti šią šalį ir išbandyti viską ką siūlo ši nuostabi šalis.

Truputis istorijos 

Kambodžos istorijos pradžia laikoma I – VI a., kai tuometinį Funaną aprašė kinai, besilankydami regione. V – VI a., pietinėje Kambodžos dalyje, įsikūrė nedidelės hinduistinės karalystės, o jau VIII a. šalis buvo suvienyta khmerų princo Jayavarman II, kurio karūnavimo ceremonija įvyko 802 m. ant Kulen kalno, nutolusio apie 30 km. nuo Ankor Vato. Jayavarman II įkurta Ankoro karalystė buvo galinga jėga, dominavusi didelėje pietryčių Azijos dalyje. XIII a. Į hinduizmo persmelktą Ankoro karalystę atkeliavo budizmas, kuris plito ir po kitas regione esančias šalis. 

XIII – XV a.  Ankoro karalystės teritorija sumažėjo susivienijus Tailandui, kai šis prie savo teritorijų prijungė dalis priklausiusias šiai karalystei. 1432 m. šalis paniro į chaosą, sugriuvo visa iki tol kurta infrastruktūra, nebeliko galingosios Ankoro karalystės. Liko tik teritorija, tapusi nedidele budistine šalimi, stipriai priklausoma nuo kaimyninių valstybių (Tailando ir Vietnamo).  XIXa. Vid. Įsiplieskęs konfliktas tarp kaimynių, vos nepanaikino ir taip daug iškentėjusios šalies. 1863 m. augančios kaimynių agresijos išsigandęs tuometinis karalius, paprašė prancūzų pagalbos. Tokiu būdu Kambodža tapo Prancūzijos protektoratu. Priešingai nei kitose valstybėse, Prancūzijos atėjimas į regioną Kambodžai atnešė daugiau pliusų nei minusų. Buvo užtikrinta ne tik teritorijos apsauga, bet buvo atstatyta ir pagerinta infrastruktūra, išgelbėta ekonomika, atstatytos svarbios šventyklos. 

Vėl augti pradėjusi Kambodža 1975 m. pradėjo eiti ne pirmyn, o atgal. Visi 2000-3000 metų pažangos nuėjo veltui, kai į valdžią atėjo komunistų valdžia, žinoma raudonųjų khmerų vardu. Kambodža įžengė į juodžiausią periodą per visą savo istoriją. Naujos komunistinės valstybės vadovu buvo išrinktas Polpotas. Polpoto valdymo metu, valdžia, norėdama pridengti maisto trūkumo problemą, miestų gyventojus prievarta išsiuntė į kaimus. Iš 2mln. gyventojų šalies sostinėje Pnompenyje liko tik 23000. Negana to, buvo pradėtas vykdyti khmerų genocidas, per kurį buvo nužudyta nuo 1 mln. iki 3 mln. žmonių, ketvirtadalis visų Kambodžos gyventojų. 1979 m. į šalį įžengė Vietnamas, padėdamas nuversti siaubingus sprendimus priėmusią valdžią ir padarydamas Kambodža savo protektoratu ateinančius 10 metų. 1993 m. Kambodža oficialiai įgavo konstitucinės monarchijos statusą ir pradėjo viską iš naujo.

kelionė į Kambodža, egzotinės kelionės, kelionės į Vietnamą ir Kambodžą

Gamta ir geografija

Kambodža yra įsikūrusi Indokinijos pusiasalyje, kuriame ribojasi su Vietnamu, Tailandu, Laosu bei Tailando įlanka vakaruose. Kambodža turi unikalų reljefą: centre yra žemumos, kurias supa aukštumos, o šalies pakraščiuose – neaukšti kalnai. Kambodžoje galima rasti upių (svarbiausia – Mekongas, kuriuo dalijasi su Vietnamu), kalnus apaugusius džiunglėmis bei ežerus iš kurių pats svarbiausias – gėlo vandens Tonle Sapo ežeras. Šiame ežere verda gyvenimas: nameliuose ant vandens gyvena ištisos šeimos, vaikai keliauja į mokykla ant vandens, tėvai į darbus, mums įprastas mašinas keičia kelionės valtimis. Visi daro viską, kad galėtų išgyventi. 

Nors Tonle Sapo ežeras yra viena iš vietų kurioje būtinai reikėtų apsilankyti kiekvienam, tačiau taip pat vertėtų aplankyti ir Pnom Kuleno nacionalinį parką. Parke galite pamatyti šventyklas, urvus, krioklius, upes, statulas, saugančias gilią šalies istoriją. 

Bousra krioklys, esantis rytinėje Mondulkiri regiono dalyje, yra vienas iš populiariausių lankomų objektų šalyje. Jis žinomas dėl savo trijų tekėjimo etapų, kurie skiriasi aukščiais ir greičiais bei gali siekti nuo 15 iki 20 m..  

Turint daugiau laiko, Prea Monivongo nacionalinis parkas gali tapti ir dar viena stotele kelionėje. Šis parkas yra žinomas dėl amžinai žaliuojančių miškų, unikalios augmenijos bei nykstančių gyvūnų rūšių, kurios glaudžiasi šiame nacionaliniame parke. Lankytojus į parką traukia ir kolonijinio stiliaus kurortas, kuris yra apleistas bei jame esanti bažnyčia (bažnyčios labai retos, nes 97% Kambodžos gyventojų yra budistai).

Mėgstantiems salas, kurios alsuoja tropikų klimatu, kraštovaizdžiu ir turi nuostabaus smėlio paplūdimius, Koh Rongo sala yra vieta, kurią būtinai reikėtų aplankyti. Tropinis rojus pasiūlys šviesų smėlį, gražius koralų rifus, o salos viduryje esančios džiunglės nustebins upėmis, kriokliais ir vietiniais kaimeliais. Galbūt, jau esate mate šią salą ir savo televizorių ekranuose, nes kažkada joje buvo filmuotas ir amerikietiškojo serialo „išlikimas“ sezonas. 

Architektūra 

Kambodžos architektūrą galima skirstyti į kelis etapus: Ankoro karalystės laikotarpį, kolonijinį periodą ir naująją khmerų architektūrą. Ankoro karalystės laikotarpiu, didelę įtaką regione darė Indija. Remiantis indų akmeninės architektūros modeliu bėgant laikui išsivystė savita, tik khmerams būdinga architektūra, pasižyminti savo dievybių ir karališkosios linijos skuptūrų gausa bei khmerams būdingų veido bruožų integracija. Akmeninės architektūros statymo metodu buvo statomi svarbią reikšmę turintys pastatai (dažniausiai šventyklos ir kitos religinės vietos). Geriausias khmerų architektūros atspindys – Ankor Vatas. Šis UNESCO paveldo objektas privers aikčioti visus lankytojus. XII a. pastatytas hinduistų šventyklos kompleksas išliko iki pat šių dienų. Jame galima rasti skirtingus religinius pastatus, vienuolyną, kurie pastatyti iš akmens. Ši šventykla buvo viena iš pagrindinių veiksmo vietų Lara Kroft filme, kuris sutraukė dar daugiau lankytojų į šią paslaptingą vietą. 

Nuo 1863 m. iki 1953 m., kai į šalį atėjo prancūzai, architektūra pradėjo keistis. Priešingai nei prieš tai buvęs architektūros stilius, kolonijinė architektūrą didelę svarbą skyrė administraciniams pastatams. Pradėti formuoti modernūs miestai, kuriuose khmerų architektūra buvo maišoma su prancūzų Provanso architektūra. Didelę įtaką sprendimas darė klimatas, kuris Kambodžoje ne tik drėgnas, bet ir labai karštas. Todėl didelė dalis pastatų šviesios spalvos, pastatyti iš storų plytų, aukštomis lubomis, buvo sudėtos medinės žaliuzės saugančios nuo karščio. 

Architektūra po kolonijinio laikotarpio dažnai vadinama naująja khmerų architektūra. Daugelis pastatų statomi remiantis senosiomis khmerų statybos taisyklėmis: namų struktūros pritaikytos atlaikyti potvynių ir atoslūgių žalą, akcentuojama natūrali ir laisva oro tėkmė. Taip pat atsirado daugiau kolonų, statomos dvigubos sienos, stogai atspindintys saulę.   

kelionė į Kambodža, egzotinės kelionės, kelionės į Vietnamą ir Kambodžą

Maistas

Kambodžos virtuvei pamatus padėjo kinų, tailandiečių ir vietnamiečių virtuvių tradicijos. Kambodža turtinga vandens telkiniais, todėl ir maistas dažniausiai atkeliauja būtent iš jų. Žuvis, jūros gėrybės (lašiša, kalmarai, krevetės) dažnai puošia khmerų stalą sriubos, troškinių, salotų pavidalu. Jautiena, vištiena, kiauliena, antiena ir kitos rūšies paukštiena yra taip pat lengvai pasiekiama, tačiau žymiai brangesnė nei žuvies produktai. Daugeliui tai gali kelti pasibjaurėjimą, tačiau Kambodžoje žmonės valgo įvairius vabalus, voragyvius, kurie yra laikomi delikatesais. Gruzdintas tarantulas, keptas skorpionas ir griliuje kepta gyvatė vieni iš populiariausių tokio tipo patiekalų. 

Kaip ir visoje Azijoje, ryžiai yra pagrindinis angliavandenių šaltinis. Tačiau be jų dar valgomi maniokai (šakniagumbiai primenantys bulves), taras (šakniagumbis primenantis saldžiąsias bulves) ir saldžiosios bulvės arba makaronai. Dažnai galima sutikti ir daržovių bei aromatinių žolelių įvairovę. Khmerai labai mėgsta baziliką, mėtą, įvairius šakniastiebius, džiovintus vaisius, valgomas gėles.

Kalbant apie patiekalus, jų galima rasti įvairiausių, pritaikytų kiekvieno skoniams:

Amok yra vienas populiariausių tradicinių patiekalų Kambodžoje, mums geriau žinomas žuvies kario vardu. Gaminamas naudojant žuvį, kokosų pieną, kroeung pastą (sudaro citrinžolė, siamo imbieras, laimo žievelė, ciberžolė, česnakai, svogūnai) kiaušinius ir kitas žoleles bei prieskonius. Išsiskiria šis patiekalas unikaliu paruošimo metodu: karis yra įdedamas į bananų lapų dubenėlius ir verdamas garuose. 

Nemėgstantiems žuvies patiekalų patiks lok lak – greito kepimo (stir – fry) metodu pagaminta jautiena, vištiena arba krevetės. Lėkštė išklojama salotų lapais, griežinėliais pjaustytais pomidorais, o ant viršaus sudedama kepta mėsa arba krevetės bei užpilamas pipirinis laimų padažas. Norint valgyti lok laką, reikia paimti salotos lapą, uždėti pomidoro griežinėlį, mėsos arba krevečių, ryžių ir užpilti padažo ir viską suvalgyti dideliu kąsniu. 

Norintiems makaronų patiekalo, nom banh chok – idealus variantas. Nom banh chok yra fermentuoti rankų darbo makaronai ant kurių užpilamas kroeung primenantis padažas bei uždedama kokosų piene kelias valandas virta žuvis. O pabaigai patiekalas pagardinamas daržovėmis: bananų žiedais, agurkais, lotosų stiebais.

Egzotiškų skonių mėgėjus sužavės kampot pipirų krabas. Švieži krabai kepami česnakiniame padaže ir padengiami garsiaisiais žaliaisiais kampot pipirais. Saldi krabų mėsa ir aitrūs pipirai sukurs unikalų skonį, kuris patiks visiems pipirų fanams. 

O jeigu norite paragauti visko po truputį, yaohon, karšto puodo (Hot pot) patiekalas bus geriausias pasirinkimas. Kokosų pieno, vištienos sultinio, kokosų limonado ir įvairių prieskonių sriuboje verdamos daržovės, mėsa ir jūros gėrybės. Kiekvienas gali rinktis norimus ingredientus, todėl tiks net ir išrankiausiems. 

Dovanos

Kambodža daugeliui yra dar nepaliestas kraštas, todėl gana sunku nuspręsti kuo ypatinga ši šalis ir ką ji gali pasiūlyti keliautojams. Renkantis suvenyrus, nedideli ir daug vietos neužimantys daiktai yra patys geriausi, o Kambodža kaip tik ir turi tai pasiūlyti keliautojams, norintiems parsivežti bent dalelę šios nuostabios kultūros.

Kambodža turi gilias šilko tradicijas. Įvairūs audiniai pagaminti iš šilko ir įvairūs šilko produktai yra vieni iš perkamiausių suvenyrų Kambodžoje. Jeigu yra galimybė, galima nukeliauti į Ankoro menininkų šilko fermą arba Santuko šilko fermą, kur galėsite pamatyti šilko gaminimo procesą: nuo šilkverpių auginimo, šilko surinkimo iki audinių dažymo bei audimo, pagaminant nuostabaus grožio dirbinius. 

Krama yra tradicinė Kambodžos aprangos dalis, primenanti šaliką. Tiek jauni, tiek seni, tiek vyrai, tiek moterys, visi naudoją kramą. Tai yra puikus būdas prisidengti nuo saulės, susisukant šaliką ant galvos. Taip pat tai gali būti krepšelis kūdikiui, kad galima būtų ne tik jį supuoti, bet ir dirbti. Taip pat iš jo galima padaryti ir nešulėlius bei į juos dėti daiktus. Tačiau pats paprasčiausias panaudojimo būdas – aksesuaras, užsirišus jį ant kaklo. Tradiciškai krama būna baltos ir raudonos spalvos, tačiau dabar kramų galima rasti įvairių spalvų ir raštų ir už labai nedidelę kainą.

Visais amžiais Kambodža turėjo daug talentingų tautodailininkų. Todėl Kambodžos turguose galima rasti žymiųjų skulptūrų nedideles versijas už labai mažą kainą. Skulptūros dažniausiai vaizduoja dievybes ar gyvūnus ir yra pagamintos kaip aukščiausios kokybės dirbiniai. 

Įvairių dirbinių gaminimas iš sidabro yra dar vienas iš tradicinių khmerų papročių. Senovėje būdavo gaminami įvairūs sidabro dirbiniai karališkajai giminei: ginklai, monetos, ceremoniniai dalykai. Tačiau globalėjant pasauliui, khmerų sidabro tradicijos pasklido ir už šios šalies ribų. Dabar galite rasti sidabrinių indų, dėžučių, papuošalų, kuriems dažnai naudojamas ne tik sidabras, bet ir akmenukai.

Visiems maisto gurmanams patiks kampot pipirai – vieni geriausių pipirų pasaulyje, kuriuos naudoja aukščiausio lygio virtuvės šefai. Šie pipirai auginami vėsesniame klimate ir derlingame dirvožemyje, kuris leidžia užauginti geriausios kokybės, skonio ir kvapo pipirus. Jie gali būti žali, raudoni ir juodi. 

Tokia yra ta Kambodža: įdomi, turinti gilią istoriją ir išskirtinę kultūrą. Daugelis keliauja į tokias šalis kaip Vietnamas ar Tailandas, tačiau jei norite dar įdomesnės kelionės, būtinai lankydami populiariausias šalis aplankykite ir Kambodžą. Išbandykite kiek tik galite, nes tik tokiu būdu susipažinsite su šia visiškai kitokia Pietryčių Azijos valstybe. 

kelionė į Kambodža, egzotinės kelionės, kelionės į Vietnamą ir Kambodžą