Patarimai keliaujantiems į Jungtinius Arabų Emiratus

Dubajus

Leidžiantis lėktuvui, pro langą matosi neaprėpiami smėlynų toliai, lyg nedideli kalnai iškyla miestų kontūrai. Pačią Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) teritoriją sudaro 94 % dykuma; 4 % kalnai (rytinėje dalyje); 2% miestai, dirbami laukai, oazės.

Kalbant apie JAE, dauguma žmonių žino Abu Dhabį ir Dubajų. Tai normalu, nes būtent šie du Emyratai tapo pasaulyje žinomi dėl savo viešbučių, prekybos bei parodų centrais, parkais, paplūdimiais, kurortais taip pat kultūriniais ir istoriniais paminklais, gražiausiomis mečetėmis bei dirbtinėmis salomis. Kiti penki Emyratai (Sharjah, Ajman, Umm al-Quwain, Ras al-Khaimah ir Fujairah) skiriasi nuo pirmųjų dvejų ne tik dydžiu, bet ir užmojais. Šiauriniai Emyratai nesukrės savo didybe bei masteliais, bet nė viename nesijaustume nepatogiai. Čia tai pat puikiai išvystyta infrastruktūra, gyvenamųjų būstų pasirinkimas, restoranai, pramogos bei mažesnės kainos. Keliauti po Emyratus labai paprasta, visa šalis apraizgyta magistralėmis, bei gerais vietinės reikšmės keliais. Norintiems išsinuomoti automobilį, svarbu žinoti, jog lietuviškas vairuotojo pažymėjimas JAE negalioja, reikia išsiimti tarptautinį pažymėjimą (internetu). Tad legaliai išsinuomoti automobilio negalima. Nelegaliai galima atrasti kur išnuomoti automobilį, bet jei policija sulaikys, bauda – 5000 AED. Bauda už greičio viršijimą nuo 180 USD. Automobilio nuoma dienai, kainos nuo 50 USD. Benzino litras 1,72 AED / 0,43 EUR.

JAE – musulmoniška šalis, kurios kultūrinį pagrindą sudaro gilus tikėjimas į islamą ir šeimos vertybes. Oficiali išeiginė diena – penktadienis, nors valstybinės įstaigos, dalis daugiataučių kompanijų nedirba ir šeštadienį. Oficiali kalba – arabų, bet tuo pačiu beveik visi laisvai kalba angliškai, tad visa informacija gatvėse, transporte, parduotuvėse, ofisuose teikiama dviem kalbomis. Nežiūrint į tai, jog arabai laikomi viena svetingiausių nacijų pasaulyje, bendraujant reiktų laikytis tam tikrų taisyklių. Pvz. prieš fotografuojant vietinę moterį, būtina jos atsiklausti, nors didelė tikimybė, jog ji atsisakys. Dalis moterų ir vyrų, laikydamiesi islamo tradicijų, vengia rankos paspaudimo pasisveikinant su priešingos lyties atstovais.

Dubajus neįtikėtinai ryškus kosmopolitinis miestas, su 3 mln. gyventojų, daugiau nei 100 tautybių. Neveltui Dubajus laikomas pasaulio kryžkele, kasmet atvyksta milijonai turistų. Dubajaus istorija prasideda 1833 m., kai Bani Yas gentis persikėlė iš Abu Dhabio į dabartinio Dubajaus teritoriją, su anglų pagalba įkūrė nepriklausomą miestą. Genties vadas buvo Maktum bin Butti, Maktum dinastija Dubajų valdo iki šiol. 1980 m. Dubajaus valdžia priėmė sprendimą tapti pasauliniu turizmo traukos miestu, dalį savo resursų nukreipiant į ambicingus projektus. 1988 m. Dubajuje veikė 48 viešbučiai, o 2012 m. jau 599. Apie 2000 m. prasidėjo naujo komplekso „Emyratų bokštai“ statybos, iš kurių šiandien vienas garsiausių pasaulyje dangoraižių – Burj Khalifa (pavadintas šalies Prezidento garbei). Projekto vertė apie 1,5 mlrd. USD. Dubajuje vyks paroda EXPO2020. Tad tikimasi tapti labiausiai lankomu miestu planetoje, galintis priimti iki 20 mln. turistų per metus.

Abu Dhabi – tai tikras perlas turistinio pasaulio žemėlapyje, JAE sostinė. Čia senovė susilieja su ultradabartinėmis technologijomis vienu metu. Tai turtingiausias miestas, artimiausiu metu planuojantis išleisti apie 200 mlrd. USD infrastruktūriniams ir ekologiniams projektams. Abu Dhabio Emyrate yra 95% visų šalies naftos telkinių. Miesto turtingumą parodo didingumo ir karališkosios prabangos pavyzdys – viešbutis „Emyratų rūmai“, balto marmuro Didžioji Šeicho Zayed mečetė. Abu Dhabyje įgyvendinami du neįtikėtini projektai. Tai pirmas pasaulyje ekologinis miestas Masdar City (17 km nuo sostinės) su atsinaujinančiais energijos šaltiniais. Projekto biudžetas yra 22 mlrd. USD. Miesto teritorija bus saugoma nuo kaitrių dykumos vėjų, su pilna atliekų perdirbimo sistema, paprastus automobilius pakeis elektromobiliai. Kitas projektas yra miestas-sala Saadiyat – Rytų kultūros centras su vieninteliu pasaulyje Luvro muziejaus filialu (planuojamas atidaryti 2016 m. pab.) Guggenheimo muziejumi bei meno centru bei kt. Akį patraukia labiausiai pasaulyje pasviręs pastatas Capital Gate Tower, sukurtas naudojant sudėtingas geometriškai sudėliotas struktūras, panaudojus Tekla BIM programinę įrangą. Tai 160 metrų aukščio dangoraižis, pakrypęs net 180 (4 kartus daugiau nei Pizos bokštas Italijoje). Vienas iš Formulė 1 etapų vyksta Abu Dhabyje, kasmet lapkričio pabaigoje.