10 patiekalų, kuriuos būtina paragauti Maroke
Marokietiškų valgių neįmanoma apibūdinti neužsimenant apie arabų, hebrajų, berberų ir romėnų kultūras, kurios suteikė Maroko virtuvei pačių įvairiausių Afrikos, Europos ir Vidurio Rytų atspalvių. Tradicinių patiekalų įvairovę lemia regionai – Fese galite paragauti pastilos, Saharos regione – medflauno, pajūrio regione – sardinių, o aplink Marakešą – tandžijos. Pasistengsime supažindinti Jus su 10 unikaliausių Maroko patiekalų, be kurių ši šalis prarastų dalį savo žavesio.
Pastila
Pastila, arba mėsos pyragas, yra vienas iš populiariausių Feso regiono patiekalų. Trapioje tešloje sudedami migdolai bei karvelių mėsa, pagardinta šafranu, ir cinamonu. Šis pikantiškas valgis dažnai patiekiamas vestuvių, ar kitų ypatingų švenčių metu. Mėgstantys jūros gėrybes gali paragauti pastilų, įdarytų krevetėmis, kalmarais, arba žuvimi. Šiuos patiekalus galite įsigyti Feso medinos turgavietėje; vietiniai rekomenduoja kartu užsisakyti ir tradicinės mėtų arbatos.
Tandžija
Tandžija vadinama senoviška keramikinė puodynė, kurioje mėsa (jautiena, aviena arba vištiena) troškinama su koncervuotomis citrinomis. Šis valgis yra ypač populiarus Marakešo regione ir gali būti ruošiamas tiek namų, tiek lauko sąlygomis. Patiekalą dažniausiai gamina vyrai arba vietinis mėsininkas, kadangi kepimo procesas gali užtrukti iki 8 valandų! Puodynė paliekama kaisti ant anglių arba krosnies, o jos viršus uždengiamas kepimo popieriumi. Sultingas troškinys patiekiamas su šviežiai iškepta duona.
Mečau
Mečau gamybos procesas – nudirtas ėriukas dedamas į krosnį ir per naktį paliekamas kepti ant anglių. Vėliau, plyštanti nuo kaulų mėsa pagardinama kmynais ir druska. Šis tradicinis patiekalas taip pat dažnai pateikiamas per vestuves. Jo galite paragauti vienoje iš žymiausių Maroko vietų – Džema al Fna aikštėje (Marakeše). Rekomenduojama mėgautis su puodeliu saldžios arbatos.
Sardinės
Tai vienas iš populiariausių patiekalų Maroko kurortuose, ypač Es Saviroje. Sardinės kepamos dviem būdais – ant grilio, arba tandžijoje. Grilyje keptos sardinės patiekiamos su šviežių pomidorų, svogūnų ir paprikų salotomis; tandžijoje sardinės troškinamos pomidorų padaže, bei patiekiamos su šviežia duona. Es Saviros senamiestyje galite paragauti sumuštinio su troškintų sardinių kukuliais. Pietų Marokas gali pasigirti puikiai išvystyta žvejybos pramone, todėl jūros gėrybių pakaks kiekvienam panašių patiekalų entuziastui.
Makauda
Tai gruzdintas bulvių paplotėlis, kurio galite paragauti šiaurės regiono miestuose (Meknese, Fese) ir Es Saviroje. Makouda primena mažyčius bulvinius blynus – jie patiekiami su salotomis, sumuštiniais, arba yra valgomi atskirai.
Kuskusas
Kuskusas dažniausiai valgomas penktadieniais, prieš pamaldas. Šeimos nariams susirinkus pietauti, aplink stalą siunčiamas didžiulis puodas su troškiniu. Pagrindiniai kuskuso ingredientai – baklažanas, cukinija, morkos, moliūgas, bulvės, svogūnai ir kopūstai, troškinami su jautiena, arba vištiena. Prie šio patiekalo įprasta išgerti stiklinę kefyro.
Tajina
Tajina – tai vištienos krūtinėlės troškinys su žaliosiomis alyvuogėmis. Berberų gentys, gyvenančios Atlaso kalnų regione, tajiną ruošia su šviežiomis daržovėmis – žirneliais, cukinija, pomidorais ir bulvėmis, o vietoj vištienos dažnai naudojama ir jautiena. Troškinys valgomas su šviežia duona.
Saldumynai
Kas gali būti geriau už delikatesus, pagamintus iš vaisių žiedų nektaro ir migdolų tyrės? Marokietiški saldumynai patenkins net ir išrankiausio gurmano poreikius. Rekomenduojame išbandyti karamelizuotus riestainius (chebakiya) prie trintos lęšių ir vermišelių sriubos (hariros). Daugumoje miestų be problemų rasite ne vieną autentiškų gaminių kepyklėlę, su be galo plačiu asortimentu.
Džiovinti vaisiai ir riešutai
Atlaso kalnų regionas pasižymi migdolų ir graikinių riešutų gausa, priešingai nei šalies pietūs, kuriuose dominuoja datulės. Datulių derlius nuimamas rudenį – ūkininkai kopia aukštyn palmėmis ir purto vaisius žemyn. Niekada neprašausite jei nuspręsite įsigyti džiovintus vaisius ir riešutus turgavietėse. Rekomenduojame paragauti džiovintų abrikosų ir figų.
Gatvės maistas
Marokas pasižymi išskirtiniu gatvės maistu, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra mėsa. Būtų tikra nuodėmė neišbandyti kefta – tai ant grotelių kepti kukuliai, iš jautienos, avienos, arba vištienos. Jie pateikiami su svogūnais, pomidorais, šviežia duona ir coca-cola. Marakeše galima paragauti merguez dešrelių (iš avienos, arba jautienos), bei kepenėlių arba ėrienos šašlyko, su traškučiais, pomidorais, alyvuogėmis ir duona.
Norite paragauti šių patiekalų? Tuomet keliaukime kartu į Maroką! Turime puikias keliones į Maroką, kurias rasite čia.