Nuostabus iranietiškas skonių pasaulis

Iranas maistas

Irano maistas ir gėrimai

Jei Jūs domitės vietine šalies virtuve, tačiau keliaujate savarankiškai ar verslo tikslais, kelionė gali sukelti tam tikrų sunkumų. Daugybė skrydžių, kelionių autobusais ar taksi, ilgi susitikimai su kolegomis užima daug laiko, todėl galimybės greitai surasti gerą restoraną ar kavinę, kurioje patiekiamas sveikas ir skanus maistas, praktiškai nėra. O dar tie keisti patiekalų pavadinimai, nežinomi prieskoniai, kvapai ir skoniai… Šiame straipsnyje rasite kelis naudingus patarimus, kurie pravers nenorintiems keisti savo mitybos įpročių, o taip pat norintiems sužinoti, ką galima valgyti ir gerti, keliaujant po šalį.

Maisto istorija Irane

Nuo pat žmonijos civilizacijos pradžios ir iki mūsų laikų, žmonės, užkariaujantys naujas žemes, atsineša savo tradicijas, papročius, įsitikinimus, idėjas ir maistą. O ir šalies užpuolikai perima okupuotų žemių gyventojų papročius ir virtuvės tradicijas. Tas pats įvyko ir Irane. Senovės babiloniečiai, asirai, persai, graikai, romėnai, turkai – tai tik keletas tautų, kurios turėjo įtakos Irano kultūrai ir šalies virtuvei.

Senovės persai, keliaudami į bet kurį žemės kampelį, vežėsi maistą su savimi. Dažniausiai tai buvo granatai, šafranas ir špinatai. Kadangi persai turėjo ir priimančiosios šalies vaidmenį daugumos sandorių tarp rytų ir vakarų metu, čia atsirado ir naujų produktų, pavyzdžiui, ryžiai, citrinos ir baklažanai. Dabar šie produktai užima vieną iš pagrindinių vietų Irano nacionalinėje virtuvėje.

Irano virtuvė turi daug bendro su Artimųjų Rytų virtuve, kur kviečiai atlieka bene svarbiausią vaidmenį. Plačiai vartojama aviena, paukštiena bei jogurtas. Rūgštus skonis dažnai sutinkamas Irano patiekaluose, kuriuos vietiniai gyventojai mėgsta pagardinti citrinų, obuolių arba rūgščių apelsinų sultimis. Tradicinių Irano patiekalų ruošimas įprastai reikalauja daug laiko.

Senovės Rytų medicina, kuri šimtmečiais egzistavo Persijoje, visada skirstė žmones į kelis tipus, kurie dabar sutinkami pas jogus, ajurvedas ir pan. Atitinkamai ir maistas visada atitiko tam tikrą žmogaus tipą, papildant jį ir suteikiant balansą. Maisto gaminimas Persijoje vis dar remiasi šiomis senovinėmis subalansuotos mitybos žiniomis ir gali pasitarnauti kaip puikus sveikatos šaltinis.

Irane praktiškai nenaudojami šiltnamiai, GMO ir kiti skonio priedai, nes šiltas ir saulėtas klimatas leidžia auginti puikius vaisius tiesiai po pietine saule, kuri suteikia jiems natūralų skonį.

Produktai

Ką valgo iraniečiai? Dėl skirtingų kulinarinių tradicijų maistas Irano provincijose labai įvairus, tačiau patiekalams visada naudojami tik sveiki ir maistingi produktai.

Platus patiekalų pasirinkimas prasideda nuo čelou kebabo – tai ryžiai su kepta mėsa arba ryžiai su šašlyku. Beje, pavadinimas „kebabas“ naudojamas visoms mėsos rūšims, pagamintoms ant žarijų, o retkarčiais ir mėsai, kuri verdama vandenyje ant pagaliuko.

Horešto, gorme sabzi, geime, fesendžan ir t.t. – tai tiršti padažai prie ryžių, kurie kartais atlieka ir savarankiško patiekalo vaidmenį.

Ašas – tiršta vegetariška sriuba.

Kuku – omletas arba apkepas su žalumynais ar bulvėmis.

Plovas – persų žodis „plovas“ reiškia tik ryžius garnyro pavidalu arba ryžius su mėsa, daržovėmis ar žalumynais, pavyzdžiui, plovas su pupelėmis, vyšniomis, žalumynais, raugerškiu ir t.t.

Įvairios salotos gaminamos tik iš šviežių daržovių ir yra patiekiamos su atskiru padažu arba žolelėmis.

Kepiniai kinta, priklausomai nuo šalies regiono ir dažniausiai turi tradicinių saldėsių arba duonos pavidalą.

Specialūs gėrimai – šerbetai, ištraukos iš įvairių augalų, vaistažolių arbatos.

Irano patiekalų, užkandžių ir desertų sąrašas platus, tačiau jame nėra specifinių prieskonių, skonis nėra aštrus, mažai kepto maisto, o bazė – ryžiai. Maistas dažniausiai subalansuotas pagal Ajurvedos pagrindus.

Žinoma, tikrąją Irano virtuvę reikia ragauti iraniečių namuose, nes daugelis restoranų turi ribotą patiekalų pasirinkimą, tačiau restoranuose Jūs visada rasite skirtingų tipų kebabus.

Maistas Irane yra higieniškai saugus. Praktiškai visur, apdorojant maisto produktus, yra dėvimos guminės pirštinės, tačiau patartina mėgautis tik karštu ir prieš jūsų akis pagamintu gatvės maistu. Labai karštomis dienomis geriau vengti vartoti faršą, kepenis ir kitą maistą, kuris neatrodo šviežias. Renkantis vietą pavalgymui, įsitikinkite, kad ten yra švaru, pakankamai daug lankytojų, o pardavėjas atrodo sveikas ir tvarkingas.

Maistas Irane yra sveikas ir paprastas. Papildomą skonį suteikia žolelės, prieskoniai ir uogos. Tradicinė iranietiška virtuvė nėra aštri.

Vanduo ir gėrimai

Vandens tiekimo sistema puikiai išvystyta visoje šalyje. Vanduo yra švarus, šviežias ir pigus. Iraniečiai patys vartoja vandenį iš krano, tačiau dėl skirtingų filtravimo sistemų Irane turistams patariama gerti vandenį buteliuose, o nusiplauti vandeniu iš čiaupo. Gatvėse dažnai galima rasti aparatus su šaltu ir švariu vandeniu. Čia Jūs galite nemokamai atsigerti arba įpilti vandens į savo buteliukus.

Gaivieji gėrimai Irane parduodami buteliuose, nepriklausomai nuo to, ar tai yra kola, pepsi, vaisios sultys ar islamiškas alus. Labai populiarus yra dugas – fermentuotas jogurto gėrimas su mėtomis, šiek tiek panašūs į turkų airaną.

Desertai Irane

Kiekvienas Irano regionas turi savo tradicijas ir požiūrį į saldumynų paruošimą. Iraniečiai mėgsta įvairius kepinius su datulių ir riešutų įdaru, vaisių desertus ir kitus skanėstus, tačiau jais mėgaujasi retai ir saldumynus dažniausiai valgo tik svečiuose arba ypatingomis progomis. Iraniečiai, pasitaikius menkiausiai galimybei, skuba pavaišinti svečią pilna vaza vaisių. Tokiu būdu jie pasveikina svečius po pietų, arbatos ceremonijos arba vakarienės.

Ryžiai Irane

Ryžiai yra pagrindinė Irano patiekalų sudedamoji dalis, o ryžių gaminimo procesas laikomas tikru menu.

Iraniečiai gamina ryžius keletą valandų: verda, troškina, ruošia su jogurtu ar kiaušiniais tol, kol atsiranda traški plutelė. Ryžiai dažniausiai gardinami šafranu, uogomis, žolelėmis, prieskoniais ir įvairių rūšių mėsa.

Svetingumas Irane

Jei Jums pasiseks patekti į svečius pas iraniečių šeimą, Jūs būtinai pajusite šeimininkų svetingumą ir rūpestingumą. Jie stengsis sukurti Jums maksimalų komfortą.

Iš pradžių jums pasiūlys juodos arbatos stiklinę, gerai žinomą iranietišką faliudę arba kavos puodelį, tačiau kava nėra labai populiari Irane. Žinoma, vėliau jus būtinai pavaišins saldumynais ir įvairiausiais sezoniniais vaisiais. Iraniečiai valgo daug vaisių, kurie yra svarbi jų kasdienio raciono dalis.

Nori aplankyti  magiškąjį Iraną? Daugiau informacijos apie kelionę į Iraną rasi ČIA